Uspokojování potřeb

Uspokojování potřeb
Úryvek z publikovaného článku z roku 2012

Dalším faktorem demografie mimo měnícího se průměrného věku je měnící se stav a podíl společenských vrstev. Stále více se zvyšuje síla a důležitost střední společenské vrstvy, která je silná jak do počtu, tak do svého potenciálu. Naopak dělnická společenská vrstva od pádu socialistického režimu výrazně slábne především co do potenciálu - bonity. Naopak osob pod hranici chudoby (další kritický faktor, kterého si nikdo nevšímá a pro stát v podstatě znamená pouze náklady na sociální a morální podporu), které je v ČR přibližně 800tis, což je téměř alarmujících 10% obyvatel ČR! Naopak podílově ubývá horních a nejvyšších vrstev a firmy se začínají čím dál tím více soustředit na skupinu cca 16% střední vyšší vrstvy, která je svým potenciálem ve vztahu k velikosti pro mnohé firmy velmi zajímavým cílovým segmentem. Jedná se především o odborníky, speciality v jednotlivých oblastech, střední managament.
Vědí však firmy doopravdy, co jejich zákazník chce?
Níže je uveden graf, který odráží materiálně vyjádřené potřeby české standardní domácnosti. Pokud bychom ho analyzovali podle Maslowovy nestárnoucí hierarchie potřeb, tak bychom došli k překvapivému výsledku.

potreby

3 z 11 potřeb (vytápění, maso, oblečení) jsou naprosto nezbytné fyziologické potřeby, které pokud dokážeme spotřebitelům zajistit o něco lépe nebo levněji než konkurence, tak si určitě koupí. Na druhou stranu však % vyjádření vidíme, že tyto potřeby nejsou v zastoupení celé populace tak silné = příčina ' většina populace je má již dostatečně pokryté, uspokojené.

Na druhou stranu nejvíce neuspokojené, ale při tom uvědomované jsou v ČR potřeby společenské, potřeby uznání a potřeby seberealizace a uplatnění. Ty jsou podle výše uvedeného grafu nejvíce zastoupeny a proto se na ně firmy mohou zaměřit nejintenzivněji. Máto však kritickou podmínku a zároveň bod úspěchu - tyto potřeby spotřebitel nepotřebuje akutně a proto si nejen bude vybírat, ale i zvažovat, zda-li se mu vyplatí nákupem Vaší služby a produktu tyto potřeby pokrýt.

Pro přesnější identifikování potřeb Vašich současných nebo potenciálních zákazníků je doporučeno provést analýzu : 1) analýza spokojenosti zákazníků 2) Herzbergova motivační teorie 3) MZ model -Výzkum průzkumem zaměřený na potřeby 4) Kompletační analýza okolního prostředí atd.

telephone Ozveme se Vám

Nechte nám své telefonní číslo nebo email a my se vám obratem ozveme

phone-call
envelope
Kolik stojí neúspěšný projekt?

Ověřte si, zda je o Váš produkt skutečný zájem. Výzkum trhu Vám ušetří peníze.

Nejnovější novinky
Obchodník na plný nebo částečný úvazek
calendar 07.03.2022
avatar_black
chat 0 komentáře

Naše sesterská firma External Services s.r.o. provozuje službu Kvalitní obchodník a nyní hledá novou posilu do týmu profi obchodníků.

Online respondent SK
calendar 25.02.2022
avatar_black Petra Benešová
chat 0 komentáře

Online respondent - doplnenie tímu v Slovenskej republike. Zarábajte z pohodlia domova alebo odkiaľkoľvek chcete

Supermarket 2022
Supermarket 2022
calendar 11.01.2022
avatar_black
chat 0 komentáře

Od 1.5.2022 budeme realizovat výzkum trhu - Prodejna potravin 2022 - výzkum všech nákupních míst potravin

Kontaktujte obchodníka

Zeptejte se rovnou odborníka na cokoliv, co Vás zajímá:

David Tomek tomek@neubertmarketing.cz +420 739 204 230